Informacje korporacyjne

Warszawa 15 maja 2015 r.

Sferia jako pierwsza w Polsce planuje uruchomić usługi VoLTE


Sferia jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce planuje uruchomienie usługi VoLTE (Voice over LTE). VoLTE to „głos przez LTE” – czyli najnowocześniejsza technologia zapewniająca najlepszą jakość rozmów głosowych.

LTE to najnowocześniejsza technologia transmisji danych, a VoLTE to między innymi technologia prowadzenia rozmów głosowych korzystająca z zalet LTE. Usługi głosowe czy połączenia wideo odbywają się poprzez sieć transmisji danych, a nie za pośrednictwem starszych i tradycyjnych technologii komórkowych. Wykorzystanie sieci LTE w usługach VoLTE zapewnia doskonałą jakość połączeń głosowych, błyskawiczny czas realizacji połączenia oraz dodatkowe usługi takie jak np. przesyłanie obrazu wideo w jakości HD.

Usługi VoLTE Sferii będą udostępnione na częstotliwości z pasma 800 MHz i będą dostępne w zasięgu sieci Sferii, a docelowo na obszarze całej Polski.

O szczegółach i dalszych działaniach w obszarze VoLTE, Sferia poinformuje już wkrótce.Sferia SA, oczekując na rozstrzygnięcie aukcji na częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz, uważa że najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla polskich klientów byłoby docelowe stworzenie jednej sieci.


Sferia SA z satysfakcją przyjęła stanowisko Orange Polska SA („Orange”) odnośnie zaproszenia do budowy jednej sieci, wystosowanego przez Sferię do największych operatorów telekomunikacyjnych działających na polskim rynku. Wypowiedź Pana Piotra Muszyńskiego, Wiceprezesa Zarządu Orange, o tym że Orange jest otwarte na współpracę i udzieliło pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie od Sferii rozumiemy jako interesującą zmianę stanowiska Orange. Wcześniejsze rozmowy rozbiły się bowiem o konieczność uzgodnienia zasad współpracy nie tylko z Orange Polska SA, ale też jednocześnie z T-Mobile Polska SA i Networks Sp. z o.o., gdyż spółka Orange samodzielnie może dysponować „jedynie” bliżej nieokreśloną „połową” nadajników, a całością sieci zarządza Networks będący w połowie własnością T-Mobile.

Podtrzymujemy nasze zainteresowanie współpracą przy budowie jednej sieci, zwłaszcza jeśli w wyniku aukcji doszłoby do realizacji rozwiązania, które jako jedyne w pełni wykorzystuje możliwości pasma, to jest wspólnego wykorzystania całego pasma 30 MHz przez Sferię i zwycięzców aukcji.